Porady i ważne informacje

Jak wędrować po górach – poradnik podstaw trekkingu

Wędrowanie po górach jest jedną z najzdrowszych i najprzyjemniejszych czynności, jakie możemy wykonywać w czasie urlopu. W przeciwieństwie do leżenia na plaży, wędrówki górskie pozwalają na poprawienie swojej kondycji, dotleniają organizm a także wzmacniają układ krążenia. Jednak samo chodzenie po górach wymaga od nas wstępnego przygotowania, które zagwarantuje, że nie będziemy mieli problemów w połowie szlaku ze skurczem, obtarciem czy też wyziębieniem ciała.

Sprzęt turystyczny w góry

To jedna z ważniejszych rzeczy, jaką trzeba uwzględnić podczas górskich wspinaczek. Dobre obuwie górskie i trekkingowe pozwoli nam na wielogodzinne podróżowanie bez zmęczenia stopy, a przy tym ochroni przed urazami na skałach czy tak powszechnym skręceniem kostki.

Dobre buty górskie są zawsze wykonane z naturalnej skóry, posiadają cholewę za kostkę i usztywniają ją, a także są odporne na przemakanie, lecz zarazem pozwalają oddychać skórze. Pamiętaj, że po zakupieniu butów trzeba jeszcze je rozchodzić w przed wyruszeniem na trasę, inaczej będą na nasz czekać problemy z ugniataniem stopy.

Odzież turystyczna w górach

Środowisko górskie ma to do siebie, że pogoda jest w stanie zmienić się w przeciągu kilkunastu minut na diametralnie inną. Wielu amatorów pieszych wędrówek odkryło, że słoneczny poranek mógł przerodzić się w deszczowe południe. Nieprzygotowani w kurtki przeciwdeszczowe czy obuwie nieprzemakające, zziębnięci schodzili do najbliższego schroniska.

Informowanie o kierunku trasy

Jeśli podróżujemy szlakami z dala od miast, przed wyruszeniem w drogę jesteśmy zobowiązani do poinformowania schroniska czy punktu GOPR o celu naszej wędrówki, szlaku, jakim będziemy się poruszać oraz w jakim składzie idziemy. Jeśli nie daj Boże dojdzie do tragedii i będziemy uwięzieni w górach albo zgubimy się, GOPR będzie posiadało przybliżone informacje o tym, gdzie można nas znaleźć. Nie ignoruj tej wskazówki, bo może ocalić twoje życie, zwłaszcza w wysokich, stromych górach!